Nickiniz :
Şifreniz :

Kansızlık (Anemi) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 

 

 

 

 

 

Kansızlık bir hastalık değildir aslında, hastalıkların bir bulgusu olarak değerlendirmek gerekir. Normal koşullarda kemik iliği, kök hücreleri ve kırmızı hücreleri organizmanın gereksinime göre yapan hücrelerdir. Kırmızı küreler organizmada dokuların ihtiyaç duyduğu oksijeni dokulara taşıyan yapılardır ve bunlar organizmanın gereksinime göre ayarlanırlar. Bu hücrelerin yapılabilmesinde kullanılan olmazsa olmaz bazı temel maddeler vardır. Bunların başında hepimizin bildiği Demir gelmektedir. Ama demir sadece yeterli değildir, B12 folik asit gibi başka esansiyel elemanlarda kemik iliğinde kırmızı kürelerin yapımında önemli bir rol oynarlar.

Kansızlık 2 nedenden olabilir ya yukarıda bahsettiğimiz B12 folik asit ya da demir gibi maddelerin çeşitli nedenlerde orginazmaya alınamaması ya da örneğin; demirin alındığından daha fazla kanamayla kaybedilmesi, kemik iliğinin yeterince kırmızı küre yapamaması durumunu ortaya çıkarır. Bunun yanı sıra B12 folik asit demir gibi esansiyel maddeler organizmada var bile olsa bile kemik iliği kendinden kaynaklı çeşitli hastalıklar yüzünden kırmızı küreleri yapamayabilir ve kansızlığa neden olabilir.

 

Kansızlık Belirtileri

1) Çabuk yorulmak

2) Dikkatimizi toplamakta güçlükler çekmek

3) Sık sık hastalanmak

4) Nefes darlığı çekmek

5) Aşırı derecede üşümek

6) Halsizlik

7) Çarpıntı, Bulantı

8) Ayak bileğimizde şişkinlikler

9) Kusma, Burun Kanaması ve İshal

Kansızlık Tedavisi

Kansızlık tedavisinde öncelikli olarak kansızlığın nedeni ya da nedenleri tespit edilir. Demir eksikliğinden kaynaklı bir sorun ise uygun bir demir tedavi yöntemiyle demir eksikliğini gidermek mümkündür. Bu durum yukarıda bahsettiğimiz B12 folik asit içinde geçerlidir. Kan yapıcı gıdalar tüketmek çok önemlidir. Bunlardan bazıları arı poleni, bal, üzüm, dut oldukça yararlı olacaktır. İleri kansızlık durumlarında kesinlikle ilaç tedavisi şarttır ve çok kan kaybetmişsek kan naklide gerekebilir. Son olarak kansızlığa karşı alınabilecek önlemler olarak çay, kahve, alkol, sigara gibi şeylerden uzak durmamız bizim yararımıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dört × 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>