Nickiniz :
Şifreniz :

Mide yanmasına ve Hazımsızlığa karşı iyi gelen bitki çayları nelerdir ?

1

 

 

 

Mide yanmasına iyi gelen bitki çayları

Özellikle acı miktarı yüksek olan ve baharat içeriği yüksek olan besinlerin ardından mide yanması tarzında sağlık açısından şikayetler ortaya çıkabilir. Özellikle reflüsü olan gastriti olan kişiler de mide yanmasından sıklıkla yakınırlar. Mide yanmasına karşı bazı bitkilerden, bitki çayı şeklinde fayda sağlayabiliriz.

Mide yanmasında fayda sağlayan bitki çayları

1) Nane çayı

2) Zencefil çayı

3) Papatya çayı

Zencefil aslında çok özel bir bitkidir.  Taze zencefilin kökünden bir küp şeklinde kesip kaynayan bir suya veya çayımıza atarak 10 dakika bekleterek gün içerisinde 2 fincan içebilirsiniz.

Papatya çayı da hem çok hoş görüntüsüyle hem de sağlık açısından pek çok olumlu etkisiyle çok keyifli bir içecektir. Papatyayı da aynı şekilde demleyerek, içerisine limon ilave ederek içebilirsiniz. Papatya hem mideyi çok rahatlatır hem de streese karşı çok iyidir. Özellikle çok yorgun olduğunuz ve stresli olduğunuz günlerde bir fincan papatya sizi çok rahatlattıracaktır.

Nane çayı hem C vitamini çok yüksek olan hem de antioksidan miktarı çok yüksek olan bir bitkidir. Naneyi de aynı şekilde bir kaç dakika su da bekleterek demleme şeklinde içerisine limon ilave ederek tüketebiliriz. Gün içerisinde 2-3 fincan nane çayı tercih edebiliriz. Özellikle mide bulantısı yaşayan kişiler de nane çayından fayda sağlayabilirler.

 

 

2

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları

Hazımsızlık, gaz ve şişkinlik tarzında sağlık açısından bizi rahatsız eden sağlık sorunları pek çok kişi tarafından malesef yaşanmaktadır. Bunların pek çok sebepleri vardır. Bunlardan bir kaçı; düzensiz besin tüketimi, hareketsiz yaşam, yeterli miktarda lif ve posa alamama gibi durumlar hazımsızlık, gaz ve şişkinlik şikayetlerine yol açabilmektedir.

Anason çayı özellikle hazımsızlık, gaz ve şişkinlik tarzı sağlık sorunları yaşadığımız zamanlarda bize fayda sağlayan bir bitki çayıdır. Anason bitkisini kaynayan bir suya atarak, içerisine isterseniz tarçın ve limon ilave ederek, gün içerisinde 1-2 fincan anason çayı tüketebilirsiniz.

Rezene çayı da gaz ve şişkinlik şikayetlerine karşı çok iyi gelmektedir. Rezene bitkisi hazımsızlığa karşı iyi geldiği gibi mideyi de rahatlatmaktadır.

Kimyon baharatı da gaz şikayetlerine çok iyi gelir. Yemeklerin içerisine, çorbanın içerisine veya bitki çaylarının içerisine bir miktar kimyon ilave etmenizi tavsiye ederim. Bu şekilde gaz şikayetlerine karşı da fayda sağlamış olacaksınız.

Yeşil çay da bizi bu konuda çok rahatlattırır. Yeşil çay çok özel bir çaydır. Yeşil çayın antioksidan miktarının yüksek olması ve yapılan çalışmalar da kansere karşı koruyucu etkisini gösterdiği kanıtlanmıştır. Yeşil çay tüketerek aynı zaman da  metabolizmayı hızlandırarak kilomuzu da çok rahat koruyabiliriz.

Bu şekilde doğanın bize sunduğu bitkilerle birlikte, bitki çaylarından fayda sağlayabiliriz. Fakat fazla miktarda bitki çayı tüketmek de sağlık açısından çok doğru olmaz.  O yüzden her besinde olduğu gibi, bitki çaylarını da olması gereken miktarda tüketmeye özen göstermeliyiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 3 = yirmi yedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>